Tradycja - Rzetelność - Profesjonalizm
Firma H. Skrzydlewska

FIRMA H. SKRZYDLEWSKA ISTNIEJEMY OD 1937r.

Telefony czynne całą dobę
20.12.2023

Zapraszamy do kwiaciarni H.Skrzydlewska. Z myślą o świętach przygotowaliśmy piękne świąteczne ozdoby – stroiki i choinki oraz gwiazdy betlejemskie, iglaki w doniczkach. Na miejscu tworzymy piękne bukiety okolicznościowe.

Niekwestionowany symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Pojawiła się już w XV wieku, ale dopiero kilka wieków później, a dokładnie w XIX zagościła w polskich domach. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Początkowo choinka wieszana była pod sufitem – czubkiem w stronę podłogi. W większości domów choinka pojawia się w wigilijny poranek. Ozdoby, której na nie wieszamy mają symboliczne znaczenie, np. orzechy zawinięte w sreberka przyniosą nam bogactwo, a anioły zapewnią opiekę domownikom.

Tak samo jako strojenie świątecznego drzewka również z Niemiec przywędrowały do nas inne ozdoby świąteczne. Prekursorem tradycji stroików i pomysłu na stroik bożonarodzeniowy był ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w pierwszą niedzielę adwentu w 1839 r. wykorzystał gałązki iglaków oraz świece do zrobienia wieńców ozdabiających świetlicę w przytułku dla sierot. Tak narodziła się tradycja wieńców adwentowych, które u nas przekształciły się w stroiki świąteczne i na stałe wpisały się w świąteczny krajobraz. Dziś już nie wyobrażamy sobie bez nich świat. Stroiki wędrują więc jako ozdoba na świąteczne stoły. Ich wybór w naszych kwiaciarniach przyprawia o zawrót głowy. Z naturalnej jedliny lub sztucznej zieleni, z bombkami jedno lub wielokolorowymi, z reniferami, bałwankami, skrzatami, szyszkami, jabłkami, kolorowymi wstążeczkami, świeczkami. Na naturalnym drewnie, na eleganckim talerzyku, paterze, do wyboru do koloru, wielobarwne, złote, srebrne lub czerwone. Długo, by tu jeszcze wymieniać.

Skoro choinka już wybrana, stroik również czas na wianek na drzwi. Od dłuższego czasu modne stały się wianki zawieszane na drzwiach wejściowych do domu – coraz częściej mieszkania, na ścianie nad kominkiem lub komodą oraz jako dekoracja barierki przy schodach oraz na balkonie/tarasie. I Tu możliwości kompozycyjnych mamy całe mnóstwo.

Pozostał jeszcze jeden element, którego nie powinno zabraknąć – gwiazda betlejemska. Poisencja kwitnąca w okresie zimowym w wielu krajach jest drugim obok choinki symbolem świąt. Swoją popularność zawdzięcza liściom, które układają się w sposób do złudzenia przypominający gwiazdę. To z kolei kojarzy się ze słynną Gwiazdą Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do groty będącej miejscem narodzin Jezusa.

Skąd się wzięła ogromna popularność tego kwiatu? Otóż według legendy stało się to za sprawą małej meksykańskiej dziewczynki imieniem Pepita. Szła ona ze swym kuzynem Pedro w wigilię do kaplicy bardzo zasmucona, ponieważ nie miała żadnego daru dla narodzonego Jezusa. Pedro pocieszał ją, mówiąc że nawet najmniejszy dar dany z miłością będzie doceniony. Wówczas Pepita zebrała skromny bukiet z kwiatów rosnących przy drodze. Kiedy złożyła bukiet w kaplicy przed sceną narodzin Jezusa, dokonał się cud – bukiet rozjarzył się brylantową czerwienią kwiatów. Od tego czasu poinsecja w Meksyku stała się znana jako Flores de Noche Buena (Kwiaty Świętej Nocy) i odtąd zakwitała w Boże Narodzenie.