Firma H. Skrzydlewska; Sieć kwiaciarni, usługi pogrzebowe, krematorium Tradycja Rzetelność Profesjonalizm telefony czynne całą dobę +48 42 672 33 33 800 672 333, 195 88

Wspieramy łódzki sport

Załóż konto Produktów: 0
Wartość: 0 zł

Aktualności

Szczątki majora Łupaszki złożone do trumny

11.04.2016

We wtorek 12 kwietnia w siedzibie firmy H. Skrzydlewska przy ulicy Żyznej 21 do trumny zostały złożone szczątki majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim "Łupaszko".

Zygmunt Szendzielarz urodził się 12 marca 1910 w Stryju. Od 1932 uczęszczał do szkół wojskowych, gdzie nabywał niezbędną wiedzę i doświadczenie. Szczególnie zasłynął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, kiedy to przez długi czas walczył przeciwko nazistom.

Po klęsce w walce z Niemcami, Szendzielarz zdecydował się na przejście do konspiracji i przez kilka lat walczył z nazistami oraz rosyjską partyzantką. Swoją misję kontynuował po zakończeniu II wojny światowej, walcząc z komunistami.

Został pojmany przez ówczesne władze w czerwcu 1948. Podczas procesu przyznał się do udziału podziemiu antykomunistycznym, ale nie poprosił o łaskę. Został skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Egzekucja została wykonana 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. 

Ciało majora "Łupaszki" zostało pochowane w nieznanym miejscu. Przez wiele lat trwały poszukiwania jego zwłok. Wiosną 2013 roku działacze Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli szczątki majora w tak zwanej "Kwaterze na Łączce".

Uroczysty pogrzeb Zygmunta Szendzielarza odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie. W siedzibie firmy H. Skrzydlewska szczątki majora zostały złożone do trumny. Pamiętajmy o bohaterze, dla którego najważniejsza była niepodległa Polska.

Źródło: polskaizbapogrzebowa.pl